Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie

By | Grudzień 26, 2018

Zależnie od koloru i formy krwi w kale, może ona zwiastować mniej lub bardziej poważne choroby. Zawsze jednak powinna skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Źródłem krwawienia z odbytu mogą być m.in. hemoroidy, szczelina odbytu, polipy jelita grubego, a nawet nowotwór.

Pojawienie się krwi na papierze toaletowym lub oddanym stolcu budzi uzasadniony niepokój. Nasza reakcja jest całkowicie naturalna – krwawienie z odbytu zawsze wskazuje na jakąś zmianę chorobową i wymaga konsultacji ze specjalistą. Krwi w kale nigdy nie wolno lekceważyć – może ona bowiem wskazywać np. na hemoroidy, ale może też być objawem poważnej choroby, m.in. nowotworu.

Skąd się bierze krew w kale – hemoroidy

Przede wszystkim należy ustalić, czy krwawienie pochodzi jedynie z odbytu, czy też doszło do niego już w jelicie grubym. W pierwszym przypadku krew jest jasna i świeża – można ją zaobserwować na papierze toaletowym, a jej ślady na stolcu. W drugim przypadku natomiast krew zmieszana jest z kałem. Krwawieniu w jelicie grubym często towarzyszą też bóle brzucha, zawroty głowy, ogólne osłabienie i utrata masy ciała.

Najczęstszą przyczyną występowania świeżej krwi w kale są hemoroidy. Żylaki odbytu mają postać łatwo krwawiących guzków. Towarzyszy im świąd oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Czym wcześniej rozpocznie się leczenie hemoroidów, tym większa jest szansa na ich wyleczenie bez interwencji chirurgicznej. W tym celu stosuje się m.in. czopki, naści i nasiadówki, ważne jest również uregulowanie wypróżnień. W zaawansowanym stadium hemoroidy wycina się operacyjnie wraz z nadmiarem błony śluzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *